Hassas Sıcaklık ve Nem Kontrolü

Datacenter ortamında bulunan donanımların verimli bir şekilde çalışabilmesi için de ortamda belli bir iklim şartının sabit tutulabilmesi gerekmektedir. Bu ihtiyacın sonucu olarak da hassas sıcaklık ve nem kontrollü klimalar gün geçtikçe bilişim sektörünün vazgeçilmez bir parçası halini almıştır.

Network cihazları ve serverların verimli çalışabilmesi için %50 nem oranı sabit oranda tutulmalıdır. Düşük nem oranında oluşan ortam statik elektrik iletimini arttırmakta yüksek nem oranı ise cihazlarda oksitlenmeye bağlı hasarlar oluşturmaktadır.

Bunun yanında dış ortamdan alınacak havanın datacenter içinde dolaştırılması ile yapılacak soğutma dışarıdan gelebilecek partiküllerin tamamının filtrelenmesi zor olduğundan ve nem dengesini bozduğundan ideal bir sistem olamamaktadır. Yine insan kullanımı için tasarlanan soğutma sistemleri (klimalar) ile datacenter soğutması istenilen sonuçlar alınamamaktadır.

Bu nedenle DGN Plus Projesinde yer alan datacenter dünyadaki tüm büyük verimerkezleri gibi hassas kontrollü klima sistemleri ile donatılmış durumdadır. Toplam 800 Kwatt soğutma kapasitesi hedeflenen datacenterda yer alan iklimlendirme sistemine ait 1 ton ağırlığındaki ilk iç ünite datacenter içine konumlandırılmış olup, iç ünite ile bağlantısı sağlanan dış ünite ile iklimlendirme sistemi montajı tamamlanmıştır.

One Comment

  • yaSiN diyor ki:

    Merhaba,

    Çalışmalarınızın yakınen takipçisiyim..Samimi olmak gerekirse,Sizlerin de söylediği gibi “Türkiye deki veri Merkezi Çıtasını Yükseltiyorsunuz” Projenin,İstanbul harici bir ilde olması ayrıca beni mutlu etmekte.

    Çalışmalarınız da başarılar dilerim,

Leave a Comment