FM-200 Gazlı yangın söndürme

Datacenterlarda oluşabilecek herhangi bir yangın durumunda bilindik olağan söndürme yöntemleri (suyla veya kuru toz içeren yangın tüpleriyle) hesaplanması mümkün olmayan hasarlar oluşturabilmektedir.

Gerçekleşebilecek bir yangının en hızlı ve sistemlere zarar vermeden söndürmenin en etkin yolu kurallara uygun projelendirilerek, tesis edilmiş bir FM-200 gazlı söndürme sistemidir. DGN Plus‘un her aşamasında uygulanan son teknolojik gelişmeler yangın güvenliği konusunda da dünyanın tercih ettiği alternatifsiz yöntemle çözülmüştür.

FM-200 gazının kullanıldığı sistemlerinin defalarca test ve denemeleri yapılmış ve en etkili, en temiz, insan hayatı için en güvenli, çevre için (ozon tabakası) hiçbir zararı olmayan bir sistem olduğu belirlenmiştir.

Kimyasal formülü HFC 227 ile belirlenen FM-200 gazı, Heptafluoropropane olarak isimlendirilir.FM-200 gazı renksiz ve kokusuz bir gazdır. Halon’a benzer olarak 25 bar basınç altında tüplere doldurularak sıvı halde depolanabilir. Uygulanabilir ve kullanılabilir olmasındaki en önemli nokta sıvı durumdaki gazın, püskürtme nozulları yoluyla serbest bırakılması sonucu buharlaşarak korunacak hacimde yanıcı yüzey üzerinde bir tabaka oluşturarak yanmayı önlemesidir. Halon gazının söndürme özelliği kimyasal olmasına karşın, FM-200 gazının söndürme özelliği fizikseldir.

Get the Flash Player to see this content.

3 Comments

 • [...] DGN Plus veri merkezi kurulumundaki aşamaları bu adresten görebilirsiniz. İnşaatın aşamalarını görmenize, hatta inşaat alanını kameralarla canlı [...]

 • [...] DGN Plus veri merkezi kurulumundaki aşamaları bu adresten görebilirsiniz. İnşaatın aşamalarını görmenize, hatta inşaat alanını kameralarla canlı [...]

 • conyel diyor ki:

  Selamlar, öncelikle hayırlı oLsun… ilk müşteriniz olmak istiyorum ve bir an önce faaliyete geçmenizi bekliyorum.
  Şuana kadar birçok dc yerlerine gittim ama böyle detaylı ve kapsamlı güzel bir yer görmedim.Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi geleceğin, sadece Türkiye’nin değil de, Dünya çapında bir dc olacağından eminim.
  Dgn’yi kuracak ve desteği olacak herkese şimdiden minnettarım.Bize böyle güzel bir hizmet sağlayacakları için.
  Hepimize hayırlısı oLsun.Dört gözle bekliyoruz.
  Selametle…

  Yunus Kaytan
  Saygılarımla..

Leave a Comment